Pre dve i po godine je osnovana, a tačno pre dve, 2. decembra 2009, u Prokuplju je svečano otvorena fabrika za proizvodnju kablova namenjenih industriji automobila. Poznata nemačka firma „Leoni“, na osnovu sporazuma sa Vladom Srbije, obavezala se da ovde uposli 1.300 radnika i investira 15 miliona evra u proizvodne pogone, tamo gde je nekada bila fabrika azbestnih proizvoda FIAZ. Vlada je stimulisala ovog investitora sa 5.000 evra po svakom zaposlenom radniku. U toku je obuka jedne veće grupe radnika koji će uskoro zauzeti radna mesta za modernim mašinama. Sve su one, kompjuterizovane i visokosofisticirane, pa obuka mora da se obavlja vrlo temeljito. Nedavno su završili dogradnju proizvodne hale, tako da su sada organizovali proizvodnju na 15.000 kvadratnih metara. Pre dve godine počeli su sa oko 400 kompleta kablova dnevno za automobile. Uskoro će, već u prvom kvartalu naredne godine, imati i više od 1.000 kompleta svakoga dana.
Pre dve i po godine je osnovana, a tačno pre dve, 2. decembra 2009, u Prokuplju je svečano otvorena fabrika za proizvodnju kablova namenjenih industriji automobila.
Poznata nemačka firma „Leoni“, na osnovu sporazuma sa Vladom Srbije, obavezala se da ovde uposli 1.300 radnika i investira 15 miliona evra u proizvodne pogone, tamo gde je nekada bila fabrika azbestnih proizvoda FIAZ. Vlada je stimulisala ovog investitora sa 5.000 evra po svakom zaposlenom radniku.
U obnovljenoj upravnoj zgradi, gde još svuda miriše na svežu farbu, primio nas je Rolf Rajdinger, koji je na dužnosti direktora prokupačke fabrike „Leoni“ od oktobra ove godine. On objašnjava da je upravo u toku obuka jedne veće grupe radnika koji će uskoro zauzeti radna mesta za modernim mašinama. Sve su one, dodaje, kompjuterizovane i visokosofisticirane, pa obuka mora da se obavlja vrlo temeljito.
– Nedavno smo završili dogradnju proizvodne hale, tako da smo sada organizovali proizvodnju na 15.000 kvadratnih metara. Pre dve godine počeli smo sa oko 400 kompleta kablova dnevno za automobile. Uskoro ćemo, već u prvom kvartalu naredne godine, imati i više od 1.000 kompleta svakoga dana. To znači da radimo dobro, a dokaz je i to što sve izvozimo i glavni smo snabdevači minhenske fabrike BMW za njene automobile serije tri – kaže za „Politiku“ direktor Rajdinger. On dodaje da će, zbog velike tražnje njihovih proizvoda, broj radnika daleko premašiti onaj predviđen ugovorom. Sada je u toku prijem jedne veće grupe, tako da će do kraja ove godine ovde raditi 1.450 radnika, a do marta sledeće godine posao će naći još 250 radnika. „Leoni“ će uskoro, sa više od 1.800 radnika, postati pravi gigant u Toplici.
Rajdinger nam objašnjava da su njihove stručne ekipe proučile razne mogućnosti za otvaranje nove fabrike u mnogim mestima, ne samo u Srbiji, ali da su ovde naišli na najpovoljnije uslove.
– Što se tiče kvaliteta rada, to vam je kao i svuda. Kao u jednom školskom razredu: imate i odlične i vrlo dobre đake, ali i one slabije, naravno. Mi smo sada krenuli sa stimulacijama, tako da oni koji dobro rade, a njih je najviše, ne primaju više samo minimalnu zaradu zagarantovanu zakonom, kao doskora. Podstičemo na ovaj način redovnost dolaska na posao, kvalitet rada i efikasnost. Sklopili smo ugovore i sa dva radnička sindikata, a pripremamo se da organizujemo i participaciju radnika u upravljanju fabrikom, što su i osnovna ljudska prava u Evropi – tvrdi direktor „Leonija“.